

Duże skosy na poddaszu, choć oryginalnepod względem wyglądu,nie są najbardziej praktyczne w użytkowaniu. Stąd, by zwiększyć powierzchnię pomieszczeń użytkowych, stosuje się tzw. ściankę kolankową – przedłużenie muru, na którym spoczywają krokwie. Podniesiony dach zwiększa komfort przebywania na poddaszu, umożliwiając jego funkcjonalne zaaranżowanie. Kiedy i jak podnieść ściankę kolankową? Jak doświetlić poddasze z podwyższoną ścianką przy pomocy okien kolankowych? Podpowiadamy!
Poddasze z bardzo niską ścianką kolankową
Zabudowa skosów bywa sporym utrudnieniem w aranżacji poddasza. Meble na zamówienie generują dodatkowe koszty, dodatkowo – wysokie szafy czy regały muszą być umiejscowione bliżej środka pomieszczenia. Z tego powodu, inwestorzy planujący budowę domu z poddaszem, często już na etapie adaptacji projektu zlecają podwyższenie ścianki kolankowej.
Podwyższenie ścianki kolankowej, w której umieszczone zostaną okna kolankowe, polecane jest zwłaszcza w przypadku niskich i rozłożystych budynków. Okna tego typu znajdują zastosowanie przy dachach z kątem nachylenia od 15 do 90 stopni.
Podwyższenie ścianki pod okna kolankowe – niezbędne formalności
Rozpoczęcie wszelkich prac musi poprzedzić ich zgłoszenie w wydziale budownictwa i architektury lokalnego starostwa powiatowego. Usunięcie pokrycia i więźby, podwyższenie ścianki kolankowej, a następnie wykonanie nowego dachu to znaczna ingerencja w konstrukcję budynku, która wymaga przygotowania projektu budowlanego.
Stosowna dokumentacja musi zawierać ocenę obecnego stanu budynku i konsekwencji jego przebudowy. Nadzór nad pracami warto powierzyć doświadczonemu kierownikowi budowy.
Podwyższając ściankę nie zapominajmy, że wyremontowany budynek nie powinien naruszać przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdują się wytyczne co do wysokości okolicznych domów.
Optymalna wysokość ścianki kolankowej
Wysokość ścianki kolankowej zależy od przeznaczenia poddasza. Dla poddaszy nieużytkowych minimalna wysokość ścianki kolankowej zaczyna się od 70 cm. Przestrzenie z tak niską ścianą kolankową doskonale spełniają funkcję strychu czy pomieszczenia gospodarczego. Dobrze sprawdzą się również jako garderoba.
Dla poddaszy użytkowych lepsze są ścianki w zakresie wysokości 80-110 cm. Umożliwi ona zaaranżowanie funkcjonalnej przestrzeni – kuchni, sypialni czy biura. Jeszcze większe możliwości aranżacyjne oferuje ścianka kolankowa wysoka na 150 cm. Taka wysokość pozwala na swobodne poruszanie się już w odległości 50 cm od ścianki. Wykonanie takiej ścianki jest jednak bardziej skomplikowane niż w przypadku niższych ścianek. Spotykane są także ścianki kolankowe w wersji 200 cm, w których aranżowane są pomieszczenia jedynie nieznaczne niższe od standardowych. W ścianie kolankowej dodatkowego piętra można z powodzeniem umieścić same okna pionowe.
Warto pamiętać, że nieumiejętnie dopasowana ścianka kolankowa wpływa nie tylko na konstrukcję, ale i na wygląd budynku, zaburzając jego proporcje. Dlatego jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o podniesieniu ścianki, warto poprosić architekta o wykonanie wizualizacji elewacji budynku.
Okna kolankowe a ścianka kolankowa – wskazówki montażu
Na skutek modyfikacji wysokości ścianki kolankowej zmianie ulegnie też wysokość, na jakiej znajdzie się okno dachowe. Polecanym rozwiązaniem, zwłaszcza dla domów bez okapu, jest wybranie okien kolankowych, będących niejako przedłużeniem okien dachowych. Taki zabieg pozwala na optyczne powiększenie i doświetlenie przestrzeni. Dodatkowo zyskujemy widok nie tylko na niebo, ale i na otoczenie posesji. Okna kolankowe dostępne są w trzech wariantach – rozwieralno-uchylnym, uchylnym oraz nieotwieranym.
Przy wysokiej ściance kolankowej szczególne istotne jest właściwe doświetlenie wnętrza. W tym przypadku dwa okna fasadowe warto połączyć pionowo ościeżnicami, zespalając z oknem kolankowym przy pomocy specjalnego kołnierza. Dobrym pomysłem może być też tak zwany montaż bliźniaczy okien kolankowych. Połączone poziomo zestawy okien montuje się wtedy przy użyciu krokwi pomocniczych. Dodatkowo, nad górnym oknem połaciowym w zestawie można zainstalować nadstawki łukowe i powiększyć tym samym powierzchnię przeszklenia.