

Po latach królowania dachów stromych do łask wracają płaskie. A z nimi kwestia doświetlenia pomieszczeń. Producenci oferują różne rozwiązania tego zagadnienia. Korzystać z nich mogą nie tylko właściciele nowo budowanych domów z płaskim dachem, ale i osoby remontujące domy-kostki z dawnych lat.
W dachu płaskim o nachyleniu mniejszym niż 15 stopni, można zamontować różnego typu okna – nieotwierane i uchylne, z płaskim, kopułowym lub panoramicznym szkleniem. Wszystkie je łączy bardzo duża wytrzymałość (szyby o grubości 6 mm, z zabezpieczeniem antywłamaniowym) i dobra energooszczędność. https://www.okpol.pl/okna-na-dach-plaski-pvc/
Na jakim dachu można montować okna?
Takie okna można montować we wszystkich typach dachów płaskich – nowych i modernizowanych stropodachach, wentylowanych i niewentylowanych, a także na dachach zielonych. Ważne jest, by konstrukcja dachu była odpowiednio nośna, jej warstwy szczelne i odpowiednio wyprofilowane, by skutecznie odprowadzać wodę. To powinien sprawdzić konstruktor.
Ile okien można wstawić na dach płaski?
Liczba okien, jakie można zamontować w dachu zależy od jego konstrukcji i nośności. Najlepiej, gdy zostaną one uwzględnione w projekcie domu lub jeśli modernizujemy budynek – po pomoc w ustaleniu ich liczby powinniśmy zwrócić się do konstruktora, architekta lub doświadczonego dekarza.
Czy okna pasują na każdy rodzaj pokrycia?
Okna do dachów płaskich można montować na wszystkich typach pokryć, choć trzeba uwzględnić różnice konstrukcyjne podczas przygotowania otworu. Jeśli np. spadek uformowano z materiału izolacyjnego, okno trzeba osadzić w specjalnej konstrukcji drewnianej, którą przytwierdza się do stałych elementów stropodachu. Jeżeli stolarka ma być zainstalowana na dachu zielonym, wtedy montuje się ją na specjalnej ramie z tworzywa, podnoszącej nieco okno.
Rodzaj pokrycia wpływa też na sposób zaizolowania okna, co jest najważniejszym zadaniem montażysty. Zazwyczaj na stropodachach izolacja przeciwwodna wykonywana jest z warstwy papy samoprzylepnej, którą zabezpiecza się otwór oraz doklejonej do niej wierzchniej warstwy bitumicznej, którą wywija się na ramę okna i dociska do niej listwami (dostępnymi z niektórymi modelami okien). Do montażu stolarki na innych pokryciach mogą być stosowane gotowe profile, pozwalające połączyć ościeżnicę np. z blachą cynkowo-tytanową lub miedzianą.