Kondensacja pary wodnej na oknach dachowych – jak jej zapobiegać?


Okres zimowy to prawdziwy test dla każdego budynku.Próbom w ekstremalnych warunkach poddawany jest choćby dach, a zwłaszcza zamontowane w nim okna dachowe. Ich częstym problemem w tym okresie jest kondensacja pary wodnej na szybie. Przyczyn skraplania może być wiele, jednak nie zawsze musi oznaczać ono usterkę stolarki. Dlaczego okna dachowe parują? Czy i jak można temu zapobiec? Więcej w poniższym artykule!
Dlaczego okna dachowe parują?
Parowanie okien dachowych spowodowane jest różnicami po wewnętrznej i zewnętrznej stronie szyby. To dlatego też, kondensacja pary wodnej jest problemem występującym zwłaszcza jesienią i zimą.
Warto wiedzieć, że okna dachowe są szczególnie narażone na gromadzenie i skraplanie się wody na szybach. Jest to efekt wędrówki ciepłego powietrza ku górze pomieszczenia, gdzie znajdują się elementy najzimniejsze – w tym przypadku szyby. W skrajnych przypadkach różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz może wynosić nawet 20 stopni Celsjusza.
Skraplanie się wody na oknach dachowych jest częstym, występującym naturalnie zjawiskiem. Wspomniana już różnica temperatur to jednak nie wszystko. By na szybach pojawiły się krople wody, potrzebna jest jeszcze wilgotność – podwyższona do około 60%. Stąd, najczęściej parują okna dachowe w kuchni i łazience na poddaszu.
Kiedy nie musimy obawiać się parowania okien dachowych?
Jak już wspomnieliśmy, na kondensację pary wodnej podatne są okna dachowe w mieszkaniach o podwyższonej wilgotności. W kuchni i łazience skraplanie się wody jest wynikiem wykonywanych czynności – przygotowania posiłków, brania prysznica czy nawet prasowania. Jeżeli na oknach zbiera się wody, która znika po pewnej chwili, możemy spać spokojnie. Podobnie jak w przypadku nagłego spadku temperatury na zewnątrz budynku. Duża szansa, że przy gwałtownym ochłodzeniu na szybach okna dachowego pojawią się krople, które z czasem wyparują.
Parowanie okien dachowych jest też typowe dla mieszkań dopiero co oddanych do użytku lub tych po kapitalnym remoncie. Z reguły mają one podwyższoną wilgotność. Położone na ścianach podkłady czy masy szpachlowe potrzebują czasu, by odparować. Przez ten czas możemy spodziewać się widoki kropli wody na oknach dachowych.
Kiedy zaparowane okna dachowe wymagają interwencji?
Mimo że parowanie okien dachowych w większości przypadków jest zjawiskiem w pełni naturalnym, to warto zachować czujność. Zwłaszcza, gdy do kondensacji dochodzi systematycznie. Powinno być to dla nas sygnałem niewydolności domowego systemu wentylacji.
Nadmierna wilgoć to nie tylko zaparowane okna dachowe, ale i przykre konsekwencje dla domowników. W takich warunkach doskonale rozwijają się grzyby i pleśnie, które powodują nieprzyjemny zapach i podnoszą ryzyko wystąpienia alergii. Choćby dlatego, zbierającej się na oknach dachowych wilgoci nie warto lekceważyć.
Parowanie okien dachowych – sposoby walki z wilgocią.
By zapobiec parowaniu okien dachowych należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w domu. Pozwoli ona na utrzymanie wilgotności na optymalnym, wynoszącym około 40-50% poziomie. W większości przypadków wystarczy częste wietrzenie pomieszczeń. Otwieranie okien zimą bywa jednak uciążliwe. Powoduje ucieczkę ciepłego powietrza, co przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania.
Lepszym rozwiązaniem może okazać się system mikrowentylacji. Praktyczne nawiewniki nie wymagają ręcznego rozszczelnienia i otwierania okna dachowego. Modele higrosterowane automatycznie reagują na wilgotność powietrza i uruchamiają się samoczynnie. Skutecznie kontrolują ilość świeżego powietrza docierającego do wnętrza. Wygodnym rozwiązaniem są również klamki z kostką ryglującą z dwustopniowym uchyłem. Mimo zamkniętego okna dachowego, zapewniają one dopływ powietrza do środka.
Parowanie okien dachowych a wady mechaniczne
Parowaniu okien nie zawsze winna jest sama wilgoć. Niepokojącym zjawiskiem na oknach dachowych jest szron, towarzyszący skraplaniu się wody. Jest on efektem mostków termicznych, które powstają zwykle na skutek przerwania warstwy izolacyjnej okna. W takim sytuacji niezbędna będzie wymiana okna dachowego na nowe. Podobnie w przypadku skraplania się pary wodnej wewnątrz okna. Przyczyną tego może być rozszczelnienie pakietu szybowego, które wymaga specjalistycznej interwencji.