

Okna dachowe, podobnie jak okna fasadowe, umożliwiają dopływ naturalnego światła i świeżego powietrza do wnętrza. Ich konstrukcja i sposób montażu są jednak całkowicie inne. Czym zatem kierować się przy wyborze okien na poddasze? Zapraszamy do lektury!
Sposoby otwierania okien dachowych
Okna dachowe, nazywane też połaciowymi, różnią się między sobą sposobem otwierania, decydującym o wygodzie ich użytkowania.
Do wyboru mamy okna:
- obrotowe – najczęściej stosowane na poddaszu, otwierające się wokół osi obrotu w połowie wysokości skrzydła. Możliwość przechylanie w obie strony ułatwia ich mycie. Otwiera się je za pomocą klamek lub uchwytów, znajdujących się na dole lub na górze skrzydła;
- uchylne – z osią obrotu w górnej krawędzi ramy, która powinna się znajdować na wysokości głowy stojącego człowieka. Zamyka się je i otwiera za pomocą klamek, zamontowanych w dolnej części skrzydła;
- obrotowo-uchylne – posiadają dwie osie obrotu skrzydła, znajdujące się w połowie ramy i w górnej jej krawędzi. Otwierane na dwa sposoby – klamką zamontowaną w dolnej części skrzydła (jak okno uchylne) lub po zwolnieniu blokady (jak okno obrotowe);
- rozwierane – zwykle pełniące funkcję wyłazów dachowych, okna otwierające się na zewnątrz, na zawiasach przytwierdzonych do jednej z bocznych krawędzi ramy skrzydła;
- nierozwierane – służące do doświetlania pomieszczeń, ich mycie możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy zostaną połączone z innymi typami okien;
- kolankowe – łączące w sobie cechy okna pionowego z połaciowym, montowane w ścianie kolankowej. Okna te sięgają do podłogi, przez co świetnie doświetlają całe wnętrze. Kilka połączonych ze sobą okien kolankowych tworzy ciekawe przeszklenie.
Dobór i rozmieszczenie okien dachowych
Przy wyborze okien dachowych zwróćmy uwagę na ich wielkość. Ta powinna być dobrana do powierzchni pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. Tu obowiązuje zasada, zgodnie z którą 1 m2 przeszklenia naświetla 8–10 m2 podłogi. Dla przykładu – pokój o powierzchni 12 m2, powinno doświetlać okno z szybą o wielkości szyby 1,2-1,5 m2. Ilość światła wpadającego do pomieszczenia możemy zwiększyć, montując kilka okien obok siebie lub nad sobą. Warto jednak pamiętać, że im więcej okien, tym nie tylko lepiej doświetlone poddasze, ale też problem przegrzewania wnętrza latem i straty ciepła zimą.
A co z wysokością, na jakiej należy montować okna dachowe? Tu warto kierować się zasadą, by znajdowały się one na wysokości, która pozwoli stojącej osobie na swobodnie patrzenie przed siebie, a nie tylko wysoko w górę. Dzięki temu unikniemy poczucia odizolowania od świata zewnętrznego.
Parametry techniczne
Rodzaj okien dachowych i ich rozmieszczenie na poddaszu to nie wszystko. Niemniej ważne są ich parametry techniczne. Warto wiedzieć, że w przypadku okien połaciowych współczynnik przenikalności cieplnej powinien wynosić maksymalnie 1,1 Uw. Modele w podwyższonym standardzie energetycznym, czyli z niższym współczynnikiem Uw, pomogą nam ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem budynku. Znaczenie mają również właściwości akustyczne okien. Dobiegający z ulicy hałas może być szczególnie uciążliwy na poddaszu, w którym urządzimy sypialnię.
Sterowanie oknami dachowymi
Kolejnym z kryteriów doboru okien dachowych jest sposób sterowania nimi. Wśród dostępnych modeli znaleźć można okna obsługiwane ręcznie lub automatycznie. Pierwsze z nich, cieszące się największą popularnością, otwierane i zamykane są za pomocą specjalnych teleskopowych drążków. Drugie natomiast wyposażone są w napęd, umożliwiający sterowanie pilotem lub włącznikiem ściennym. Stanowią one idealne rozwiązanie dla wysokich pomieszczeń i trudno dostępnych miejsc.
Materiał wykonania
Sporo wątpliwości przysporzyć nam może wybór materiału, z jakiego wykonane są okna dachowe. Te z PCV kuszą zarówno atrakcyjną ceną, jak i świetną termoizolacją. Okna drewniane, cenione za swój szlachetny wygląd, dodadzą charakteru poddaszom domów w stylu tradycyjnym. Mniej popularna stolarka aluminiowa, zachwyca natomiast swoją wytrzymałością na długie lata.