

Okna dachowe stanowią nieodłączny element współczesnego budownictwa. Z powodzeniem
wykorzystuje się je także przy adaptacji poddaszy nieużytkowych w mieszkalne. By okna dachowe spełniały swoje funkcje, a więc dostarczały odpowiednią ilość światła, zapewniały dobrą widoczność i poprawiały bilans energetyczny budynku, muszą być właściwie zamontowane. Szczególnie ważne jest ich usytuowanie na dachu. O czym pamiętać przy wyborze wielkości, liczby i miejsca montażu okien dachowych?
Wielkość okien dachowych
Okna dachowe a wielkość pomieszczenia
Kluczowym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze okien dachowych, jest wielkość pomieszczenia. Przyjęte zasady wskazują, że właściwe doświetlenie wnętrza określa się w oparciu o stosunek powierzchni okna do powierzchni podłogi. Dla poddaszy użytkowych, stosunek ten wynosi co najmniej 1:8. W praktyce, pokój o powierzchni 12 m2 powinno doświetlać okno o powierzchni szyby minimum 1,2 m2. Liczą się nie tylko całkowite wymiary okna, ale i powierzchnia samej szyby. Dla pomieszczeń pomocniczych, typu łazienka czy garderoba, stosunek ten wynosi co najmniej 1:12.
Decydując o umiejscowieniu okien dachowych weźmy też pod uwagę zasadę, zgodnie z którą lepsze doświetlenie – nawet o 20% – zapewni kilka mniejszych okien zamiast jednego dużego.
Okna dachowe a kąt nachylenia dachu
Wysokość okna dachowego należy też uzależnić od kąta nachylenia połaci. Dla dachów o mniejszym nachyleniu zalecane są okna o większej wysokości, usytuowane dalej od podłogi.
Wysokość montażu okien dachowych
Znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowania okien dachowych ma także wysokość ich montażu, określona w rozporządzeniu MSWiA. Dla budynków o kondygnacjach poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi wynosić powinna minimum 85 cm. Dla kondygnacji powyżej 25 m – co najmniej 110 cm. Dzięki temu możliwe będzie ustawienie pod ścianą biurka, łóżka lub wanny i poruszanie się wokół nich bez konieczności schylania. Jeśli zaś chodzi o górną krawędź okna dachowego, to powinna znajdować się ona co najmniej 220 cm nad podłogą poddasza.
Okno dachowe zamontowane na odpowiedniej wysokości powinno umożliwiając stającej przed nim osobie swobodne patrzenie nie tylko w górę, ale i przed siebie. Zminimalizuje to poczucie odizolowania od świata zewnętrznego.
Okna dachowe a strony świata
Planując rozmieszczenie okien dachowych nie zapominajmy też o stronach świata. Wpłyną one zarówno na doświetlenie poddasza, ale i stopień jego nagrzewania się. I tak, okna usytuowane w kierunku południowym zagwarantują nam optymalne warunki świetlne niemal przez cały dzień. Jednocześnie, spowodują wzrost temperatury we wnętrzu, co może być szczególnie dokuczliwe w gorące dni. Ostre światło może być też długofalowe męczące dla wzroku. Sposobem na podniesienie komfortu może być w tej sytuacji zastosowanie rolet lub markiz. Przez okna dachowe usytuowane w kierunku zachodnim światło wpadać będzie dopiero po południu. Z kolei w tych skierowanych na wschód i północ, najwięcej światła doświadczymy odpowiednio przed południem lub wcześnie rano. Chłodne, rozproszone światło uchroni nas za to przed przegrzewaniem się poddasza.
Łączenie okien dachowych
Dobrym pomysłem na zwiększenie ilości światła wpadającego na poddasze jest montaż kilku okien dachowych obok siebie lub nad sobą. Rozwiązanie to zyskuje na popularności zwłaszcza wśród miłośników oryginalnych projektów, ceniących możliwość dopasowania warunków świetlnych do indywidualnych preferencji.
Wśród zestawów okien dachowych najpopularniejsze są dwa montowane obok siebie w pionie bądź poziomie. Ciekawy efekt pozwala też osiągnąć montaż okien dachowych z oknami kolankowymi. Uzyskane w ten sposób duże przeszklenia doskonale doświetlają wnętrza, zwiększając przy tym optycznie wnętrza i stanowiąc nietuzinkowy element aranżacyjny.