

Odpowiednie doświetlenie poddasza to spore wyzwanie dla każdego inwestora. Jednym z najlepszych sposobówna wpuszczenie naturalnego światła do wnętrz są okna kolankowe. Łączą one walory okien dachowych i tradycyjnej stolarki pionowej. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza na poddaszach domów wyposażonych w dachy bezokapowe. Montowane w ścianie kolankowej, nie tylko zwiększają komfort użytkowania poddasza, ale i poprawiają estetykę całego budynku. Kiedy można zamontować okna kolankowe i dlaczego warto się na to zdecydować? O tym poniżej!
Okna kolankowe, czyli jakie?
Okna kolankowe składają się z dwóch części:
- okna dachowego, montowanego w połaci dachu,
- i dolnego okna pionowego, montowanego w ściance kolankowej.
Zamiennie okna kolankowe nazywa się też oknami fasadowymi lub oknami łamanymi. Z powodzeniem łączą cechy charakterystyczne dla okien dachowych i tradycyjnych okien pionowych.
Okna kolankowe – gdzie są montowane?
Projekty domów z dachami bez okapów zyskują na popularności. W przypadku takiej konstrukcji budynków, dobrym wyborem są okna kolankowe. Sprawdzają się one również wszędzie tam, gdy konstrukcja dachu – z uwagi na mały kąt nachylenia lub wysoką ścianę kolankową – uniemożliwia montaż typowego okna połaciowego.
Okna kolankowe montowane są w domach z poddaszem wyposażonym w ściankę kolankową – zewnętrzną ścianę poddasza. Ta stoi na stropie ostatniej kondygnacji budynku i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Minimalna wysokość ścianki, na której może być osadzone okno kolankowe, to 85 cm. Zalecany kąt nachylenia dachu wynosi natomiast od 15 do 90 stopni. Okno dachowe zespalane jest z dolnym oknem pionowym za pomocą specjalnego kołnierza.
Co zyskujemy decydując się na okna kolankowe?
Okna kolankowe to świetne rozwiązanie na poddaszach domów z dachami pozbawionymi okapu. Ich montaż ma wiele zalet:
Naturalne doświetlenie wnętrz – niepodważalną korzyścią z montażu okien kolankowych jest doświetlenie wnętrza światłem z zewnątrz. Poszerzone pole widzenia umożliwia też swobodną obserwację najbliższej okolicy. Nie jest to możliwe w przypadku okien połaciowych, zapewniających wyłącznie widok na niebo.
Zwiększenie estetyki budynku – okna kolankowe nie tylko doskonale wpisują się w bryłę nowoczesnych budynków, ale i podnoszą możliwości aranżacyjne poddasza. Szczególnie ciekawie okna tego typu wyglądają we wnętrzach, w których wykorzystano tzw. portfenetry – przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu.
Dodatkowe możliwości aranżacyjne – okna kolankowe pozwalają dodatkową na niebanalną aranżację wnętrz. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie akcesoriów, a zwłaszcza spójnych stylistycznie rolet. Dzięki nim wnętrze poddasza zyska oryginalny charakter.
Poprawa izolacyjności poddasza – możliwość doświetlenia wnętrz i wysoka estetyka to nie jedyne walory okien kolankowych. Cechują je również świetne parametry izolacyjne, przynoszące spore oszczędności na kosztach ogrzewania poddasza.
Jak dobrać okna kolankowe?
Rozmiar – okna kolankowe występują w różnych rozmiarach. Decydując się na ich montaż warto pamiętać, że powierzchnia okien powinna stanowić około 1/8 powierzchni podłogi pokoju. Co więcej, większa liczba okien umożliwi wpuszczenie do wnętrza większej ilości światła niż jedno duże okno. Dobór właściwego okna kolankowego należy uzależnić też od wysokości ścianki kolankowej na poddaszu. W przypadku wysokiej ścianki warto rozważyć montaż dwóch okien pionowych, umiejscowionych jedno nad drugim i połączonych za pomocą ościeżnic. Ciekawym rozwiązaniem może być też montaż nieotwieralnych nadstawek, które będą dodatkowym źródłem światła na poddaszu.
Materiał – wśród okien kolankowych znaleźć można te wykonane z PCV, jak również drewna – klejonego warstwowo bądź powlekanego powłoką poliuretanową. Klejone okna drewniane montuje się zwłaszcza w pokojach dziennych, dziecięcych i sypialniach. Modele z PCV i powlekane poliuretanem, z uwagi na odporność na wilgoć, doskonale sprawdzą się w kuchniach i łazienkach.
Sposób otwierania – choć okna kolankowe dopiero zyskują na popularności, wybór dostępnych modeli nie ustępuje ofercie okien tradycyjnych. Także w zakresie metody otwierania – dolna część okna kolankowego, montowana w ścianie kolankowej, może być otwierana (rozwierana lub uchylana) bądź nieotwierana.