

Poddasze z wysoką ścianką kolankową daje ogromne możliwości aranżacyjne. Przede wszystkim, tradycyjne okna połaciowe możemy przedłużyć dzięki ich połączeniu z oknami dachowymi. Taka konstrukcja ma wiele zalet, które z pewnością docenimy podczas codziennego użytkowania wymarzonego poddasza. Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż okien kolankowych? Czym kierować się przy ich wyborze? O czym pamiętać przy montażu? O tym w artykule!
Zalety okien kolankowych
Okna kolankowe mają wiele zalet, które czynią je doskonałą alternatywą dla tradycyjnych okien połaciowych. Zespolone z nimi stanowią przede wszystkim doskonałe źródło naturalnego światła pod skośnym dachem. Dzieje się tak, bo dolne okno kolankowe znacznie wydłuża strefę napływu światła dziennego. Ze względu na pionową metodę montażu, przez okno wpadać będzie światło nawet pomimo zalegania śniegu na dachu.
Oprócz tego, okna kolankowe zapewniają olbrzymi potencjał aranżacyjny. Duże przeszklenia na poddaszu optycznie je powiększą, dodając przy tym nowoczesnego wyrazu całej przestrzeni. Wzbogacone o dodatkowe akcesoria, takie jak choćby rolety, pozwalają wykreować wyjątkowy klimat na poddaszu. Co nie bez znaczenia, stosując okna kolankowe, możemy cieszyć się szerszym polem widzenia, umożliwiającym obserwację najbliższej okolicy domu.


Okno dachowe OKPOL z oknem kolankowym i z plisami
Okna kolankowe a wysokość ściany kolankowej
Warto pamiętać, że wstawienie okna kolankowego możliwe jest jedynie wtedy, gdy wysokość ściany kolankowej wynosi minimum 85 centymetrów. Domy z niższą ścianą kolankową mogą napotkać problem z montażem tego typu okien. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się na
podwyższenie ścianki kolankowej, w której umieszczone zostaną okna kolankowe. Taki zabieg polecany jest zwłaszcza w przypadku niskich i rozłożystych budynków. Ważny jest tez kąt nachylenia dachu, który przy oknach kolankowych powinien mieścić się w przedziale 15-90 stopni.
Rodzaje okien kolankowych – materiały i otwieranie
Dostępne na rynku oferty bogate są w rozmaite rodzaje okien, w tym także kolankowe. Choć
w Polsce nie dorównują one popularnością tradycyjnym oknom fasadowym i połaciowym, nie napotkamy problemów z ich doborem. Przy zakupie pod uwagę powinniśmy wziąć zarówno materiał wykonania, jak i metodę otwierania.
W ofercie okien kolankowych znajdziemy zarówno te wykonane z PCV, jak również drewna – klejonego warstwowo bądź powlekanego powłoką poliuretanową. Klejone okna drewniane montowane są najczęściej w pokojach dziennych, dziecięcych i sypialniach. Modele z PCV i drewniane powlekane poliuretanem dobrze sprawdzą się natomiast w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka, gdzie potrzebne są okna dachowe o wysokiej odporności na wilgoć.
Spore pole do popisu w aranżacji poddasza daje również mnogość mechanizmów otwierania okien kolankowych. W sprzedaży znajdziemy bowiem modele otwierane – rozwierane lub uchylane bądź nieotwierane. Wybrane okna kolankowe możemy łączyć z oknami dachowymi uchylnymi, obrotowymi lub uchylno-obrotowymi.
Rozmiar okna kolankowego
Bez względu jednak na to, jaki model okna kolankowego wybierzemy, musimy pamiętać, że musi ono pasować szerokością do okien połaciowych. Ważna jest też wysokość ścianki kolankowej, w której planujemy je zamontować. Przy wysokiej ściance kolankowej warto rozważyć montaż dwóch okien pionowych, umiejscowionych jedno nad drugim i połączonych za pomocą ościeżnic.
Nie zapominajmy też, że łączna powierzchnia okien na poddaszu powinna stanowić około 1/8 powierzchni podłogi pomieszczenia. Co więcej, większa liczba okien umożliwi wpuszczenie do niego większej ilości światła w porównaniu z jednym dużym oknem.


Salon okna dachowe OKPOL
Łączenie okien kolankowych w zestawy
Nic nie stoi na przeszkodzie, by z pomocą okien kolankowych zastosować tak zwany montaż bliźniaczy, czyli łączenie poziomie. W takiej sytuacji okna kolankowe należy zamontować na łatach montażowych, otoczyć specjalnym kołnierzem uszczelniającym, a następnie zamontować wokół niego oblachowanie. Uwaga – przy montażu kolejnych okien konieczne jest zachowanie przerwy konstrukcyjnej.
Łączenie okien kolankowych idealnie pasuje zwłaszcza do mieszkań utrzymanych w stylu industrialnym oraz do nowoczesnych loftów. Przeszklenie sięgające do podłogi nadaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.


Okna dachowe i okna kolankowe OKPOL z zewnątrz