

Ścianka kolankowa to nieodłączny element domów z poddaszem użytkowym. To w niej osadza się zyskujące na popularności okna kolankowe, które doskonale doświetlają wnętrza, zwiększają ich możliwości aranżacyjne i poprawiają estetykę budynku. Jak dopasować wysokość ścianki kolankowej? O czym pamiętać przy jej podwyższeniu? Jak zamontować w niej okna kolankowe? Więcej w poniższym artykule!
Czym jest ścianka kolankowa?
Ścianka kolankowa to rodzaj ściany nośnej, znajdującej się powyżej najwyższego stropu budynku. Jej zadaniem jest przeniesienie obciążeń z dachu na znajdujący się pod nią element konstrukcyjny. Elementem tym jest zwykle wieniec – rodzaj pierścienia wzmacniającego strop, znajdujący się w jego poziomie wzdłuż wszystkich ścian konstrukcyjnych i obwodu budynku. Ścianka kolankowa stosowana jest w przypadku, gdy konstrukcja dachu ma swoje oparcie.
Jaka jest optymalna wysokość ścianki kolankowej?
Wysokość ścianki kolankowej zależy od przeznaczenia poddasza. Na poddaszu nieużytkowym, przeznaczonym na cele gospodarcze, wysokość ścianki nie przekracza zwykle 70 cm. Inaczej rzecz ma się przy poddaszu użytkowym. W jego przypadku, z uwagi na komfort użytkowania przestrzeni, wysokość ścianki powinna być odpowiednio większa. Najczęściej ścianka ma wtedy wysokość 80-110 cm. Im wyższa ścianka, tym mniej swobodny dostęp do okna, ale też większa funkcjonalność wnętrza, umożliwiająca ustawienie biurka, łóżka czy nawet wanny bezpośrednio pod ścianą. To także szansa na montaż tak zwanego okna kolankowego, łączącego walory okien dachowych i tradycyjnej stolarki pionowej.
Podwyższenie ścianki pod okno kolankowe – o czym pamiętać?
Wielu inwestorów, chcąc zyskać dodatkowe miejsce na poddaszu, decyduje się na podniesienie ścianki kolankowej. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu, czy zmiana taka zgodna jest z warunkami zabudowy. Pozwoli nam to uniknąć potencjalnych konsekwencji samowoli budowlanej. Wszelkie zmiany najlepiej skonsultować więc z architektem.
Miejmy też na uwadze, że podwyższenie ścianki kolankowej zmienia proporcje budynku. Zbyt wysoka ścianka kolankowa może wyłamać się pod ciężarem dachu. Konieczne jest więc zachowanie właściwych proporcji budynku, co wpłynie na bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia i harmonijny wygląd bryły domu.
Podwyższenie ścianki, w której umieszczone zostaną okna kolankowe, zalecane jest w przypadku niskich i rozłożystych budynków. Wszędzie tam, gdzie kąt nachylenia dachu jest dość duży. W wąskich i wysokich budynkach z dachem o łagodnym spadku podwyższenie ścianki nie jest rekomendowane.
Okna dachowe w ściance kolankowej
Do montażu w ściance kolankowej przeznaczone są okna kolankowe. Stanowią one dodatkowy element „przedłużający” okna dachowe, do których muszą być dopasowane. Szczelnie zespala się je ze sobą przy pomocy specjalnego kołnierza. Szeroki wybór rozmiarów i materiałów z których są wykonane, ułatwia wybór odpowiedniego produktu.
W przypadku wysokiej ścianki kolankowej szczególnie ważne jest właściwe doświetlenie wnętrza. Niewłaściwa liczba okien lub ich złe umiejscowienie pozbawi nas możliwości swobodnego spoglądania przez okna.
Przy wysokiej ściance kolankowej warto zamontować dwa okna pionowe. Łączy się je wtedy za ościeżnicami i umiejscawia jedno nad drugim. Dobrym pomysłem może być również tak zwany montaż bliźniaczy okien kolankowych. Połączone poziomo zestawy okien montuje się wtedy przy użyciu krokwi pomocniczych.
Montaż okien kolankowych w ściance
Okna kolankowe znajdują zastosowanie przy dachach z kątem nachylenia od 15 do 90 stopni. Minimalna wysokość ścianki wynosi w ich przypadku 85 cm. Okna kolankowe montuje się w zestawie z oknami połaciowymi i zespala specjalnym kołnierzem uszczelniającym. Kluczowa zasada montażu tego typu okien mówi, by otwór pod niej był zawsze szerszy o 2-3 cm z obydwu boków.
Montaż okien kolankowych, podobnie jak i innych rodzajów okien, należy powierzyć specjalistom.
Pamiętajmy, że tylko oddanie montażu w ręce fachowców, pozwoli nam zachować gwarancję producenta okien. Oczywiście zyskamy też pewność, że okna kolankowe zostaną właściwie osadzone w ścianie kolankowej i połaci dachu.