

Konserwacja komina, wymiana pokrycia czy czyszczenie dachu są rzeczywistością wszystkich właścicieli domów. By przeprowadzenie niezbędnych prac było możliwe, konieczne jest wygodne i bezpieczne wyjście na dach. Jego rolę pełnią wyłazy dachowe. Czym kierować się przy ich zakupie? Gdzie zlokalizować wyłaz dachowy? Podpowiadamy!
Czym jest wyłaz dachowy?
Wyłaz dachowy, nazywany też oknem wyłazowym, to nic innego jak otwór znajdujący się w dachu, pozwalający na komfortowe i bezpieczne wyjście na dach. Znajduje on zastosowanie zawsze wtedy, gdy konieczna jest jego naprawa, konserwacja lub wyczyszczenie.
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego: w budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych. (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wraz z późniejszymi zmianami).
W dachach wyposażonych w oknach dachowych mogą one służyć wychodzeniu na dach. Powinny być w tym przypadku odpowiednio duże, by umożliwić swobodne przedostanie się na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest też ich sposób otwierania – wskazane są okna dachowe uchylne lub uchylno-obrotowe z wysoko umieszczoną osią obrotu. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak specjalny wyłaz dachowy – otwierany na bok, na prawą lub lewą stronę albo do góry.
Wyłaz dachowy – jak wybrać?
Dostępne w sprzedaży wyłazy dachowe pod względem estetyki i funkcjonalności nie ustępują w niczym oknom dachowym. Przy ich zakupie warto kierować się kilkoma zasadami. Najważniejszą z nich jest przeznaczenie pomieszczenia, w którym planujemy montaż. W nieogrzewanych strychach i poddaszach nieużytkowych zastosowanie znajdują zimne wyłazy dachowe, wyposażone w standardowe szyby. Natomiast w pomieszczeniach ogrzewanych i pełniących funkcje mieszkalne lepszym rozwiązaniem są wyłazy ciepłe z szybami termoizolacyjnymi. Posiadają one wysokie
parametry izolacyjne, dzięki którym można znacznie zredukować straty ciepła w okresie zimowym, a w efekcie obniżyć koszty ogrzewania poddasza.
Współczesne wyłazy dachowe swoim wyglądem nawiązują do typowych okien połaciowych. Podobnie jak one, służą też doświetleniu i wietrzeniu poddasza.
Przy zakupie wyłazu dachowego warto też zwrócić uwagę na jego parametry:
- szyby hartowane – chronią wyłaz dachowy przed gradobiciem i uderzeniami mechanicznymi,
- siłownik pneumatyczny – ułatwia otwieranie wyłazu dachowego i zapobiega jego przypadkowemu zatrzaśnięciu,
- sposób zamykania – wyłazy dachowe z opcją ryglowania w trzech pozycjach pozwalają na dodatkowe wietrzenie pomieszczenia,
- pakiet szybowy z powłoką samoczyszczącą – zwiększa komfort użytkowania wyłazu dachowego.
Gdzie zamontować wyłaz dachowy?
Pod względem technicznym montażu wyłazu dachowego nie różni się niczym od montażu okna dachowego. Ważny jest sam moment montażu – wygodniejszym jest osadzenie go przed ukończeniem dachu. Montaż w gotowym dachu jest oczywiście możliwy, jednak wymaga rozbiórki pokrycia i izolacji, a następnie zabezpieczenia pokrycia przed przedostawaniem się wilgoci.
Wyłaz dachowy warto zlokalizować w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Najczęściej to właśnie z jego powodu konieczne są wizyty na dachu. Montując blisko niego wyłaz ograniczymy potencjalne niebezpieczeństwo wynikające z przemieszczania się po dachu.
Wygodne i bezpieczne korzystanie z wyłazu dachowego
Projektując wyjście przez wyłaz dachowy, pod uwagę warto wziąć również nachylenie dachu.
Przy wynoszącym 25% przydatne będą zabezpieczenia antypoślizgowe – stopnie lub drabinki. Na dachach o spadku ponad 100% konieczny jest montaż stałych uchwytów do lin bezpieczeństwa lub specjalnych barier ochronnych.