

Osoby stojące przed wyzwaniem, jakim jestbudowa domu, często zastanawiają się nad koniecznością tworzenia wyłazu dachowego. Czy i kiedy wyłaz dachowy jest niezbędny? Co w tym temacie mówi prawo budowlane? O czym pamiętać montując wyłaz dachowy? Odpowiedzi na te i inne pytanie w poniższym artykule!
Wyłaz dachowy – kiedy jego montaż jest konieczny?
Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak stanowi przepis § 308 wejścia na dach:
1. W budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych.
2. W budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW) wyjścia, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić z każdej klatki schodowej.
3. Jako wyjście z klatki schodowej na dach należy stosować drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłazowe o wymiarze 0,8 × 0,8 m w świetle, do których dostęp powinien odpowiadać warunkom określonym w § 101.
4. Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych.
5. Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem.
6. Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu.
Montaż wyłazu dachowego – kiedy potrzebne pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie?
Inwestorzy planujący montaż wyłazu dachowego mogą być zobowiązani do uzyskania stosownego pozwolenia. To, kiedy jest ono wymagane, a kiedy wystarczy samo zgłoszenie do odpowiedniego urzędu, zależy od tego, na jakim dachu wyłaz będzie montowany – nowym czy już istniejącym.
I tak, w przypadku montażu na nowym dachu, inwestor zobowiązany jest do uzyskania specjalnego pozwolenia. Nie inaczej będzie w przypadku, gdy właściciel budynku będzie wstawiał wyłaz dachowy większy od dotychczasowego. Jego ingerencja w dach będzie bowiem uznana jako przebudowa, a nie zaś remont, co skutkuje wymogiem uzyskania pozwolenia na budowę. Wynika to z faktu zmiany parametrów technicznych i użytkowych budynku.
Natomiast jeżeli planowana jest jedynie wymiana obecnego wyłazu dachowego, a jego wielkość pozostanie identyczna względem poprzedniego – będziemy mieli do czynienia z remontem. A ten, zamiast pozwolenia, wymaga jedynie zgłoszenia do urzędu, zwykle starostwa. Co ważne, przy remoncie możemy posłużyć się innymi produktami niż zamontowane pierwotnie.
Wyłaz dachowy – montować na etapie budowy czy po jej ukończeniu?
Wygodniejsza opcja to montaż wyłazu dachowego przed ukończeniem dachu. Jest to prostsze i szybsze, a przy tym pozwala na techniczne wykończenie otworu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wyłaz dachowy zamontować w już ukończonym dachu. Trzeba jednak pamiętać, że do tego konieczne będzie rozebranie pokrycia i izolacji. Należy też zadbać o to, aby w otworze nie powstały mostki termiczne i aby nie przedostawała się nim wilgoć.
Bezpieczny wyłaz dachowy – o czym pamiętać przy montażu?
Przy montażu wyłazu dachowego w domu jednorodzinnym, należy wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy i aspekt bezpieczeństwa. W tym celu zalecane jest zapoznanie się z przepisami prawa budowlanego. Podczas wyboru wyłazu dachowego, należy zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachowego i nachylenie dachu. Parametry te umożliwią dopasowanie produktu w pełni bezpiecznego i komfortowego w użytkowaniu.
Jeśli pochylenie połaci dachu wynosi ponad 25% bądź gdy dach jest pokryty tłukącym materiałem typu dachówka ceramiczna lub betonowa, poza samym wyłazem trzeba przewidzieć także stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Wszelkie dojścia na odcinkach o nachyleniu większym niż 25% powinny posiadać zabezpieczenia przed poślizgiem.
Z kolei na dachu o spadku ponad 100% muszą zostać zamocowane stałe uchwyty do zaczepienia lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu. Przy ich montażu należy zadbać, by mocowanie było stabilne i trudne do poluzowania nawet po wielu latach eksploatacji.
Nie stosując się do tych zaleceń, właściciele i zarządcy budynków, stwarzają zagrożenie dla życia wszystkich osób korzystających z wyłazu dachowego.