Ewolucja potrzeb inwestorów i zmiany ich upodobań w zakresie budownictwa mieszkalnego ulegają ciągłym zmianom. W tej chwili największym trendem bezsprzecznie jest energooszczędność. Słusznie zauważono potrzebę dbania o ekosystem, a przy tym o grubość własnego portfela.
Na etapie planowania budowy bierze się pod uwagę parametry energooszczędności materiałów budowlanych. Przy długoletnim użytkowaniu przyczyniają się one do minimalizowania strat energetycznych w budynku.
Mniej znaczy więcej
Nadal w łaskach są proste bryły, o minimalistycznym kształcie. Docieplone są dzięki inteligentnym systemom izolacji i doświetlone dzięki stolarce o niskich parametrach przepuszczalności cieplnej. Minimalizm i trend budowania skąpych kształtów domów napłynął do nas ze Skandynawii już kilka lat temu. Najpierw zachwycił architektów wnętrz. Później przeniósł się do ogrodów, by wreszcie zbudować w głowach architektów i inwestorów upodobanie do ascetycznych w formie domów – stodół. To one – dzięki swej prostocie – zmniejszają ryzyko przeinwestowania zarówno w trakcie budowy, jak i w trakcie wieloletniego użytkowania. W takich projektach domów sprawdzą się okna do dachu płaskiego. Doświetlą wszystkie te miejsca, gdzie nie można zainstalować okien fasadowych. Godne uwagi są okna otwierane. Dają możliwość wietrzenia pomieszczeń. Okno PGM A1 otwierane manualnie może pełnić także funkcje ewakuacyjne.


Okno do dachu płaskiego – PGM A1
„Podaruj mi trochę słońca…”
Jednym z największych upodobań dzisiejszych inwestorów jest chęć posiadania dużej ilości przeszklenia. Takie „otwarcie” ścian i dachów na światło to ogromna korzyść zdrowotna dla mieszkańców domu. Okpol w swoich najnowszych rozwiązaniach wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Dlatego prezentuje okno dające aż 40% więcej doświetlenia niż standardowe okna tej samej wielkości (dot. rozmiaru 78x98cm). Jest to model IGX F1 z kołnierzem gumowym RESET. Okno swym nowoczesnym designem z pewnością wpisuje się w panujące trendy. Jego energooszczędność potwierdza niski poziom przepuszczalności cieplnej wynoszący Uw = 0,79 W/m2K.