

Poddasza zyskują na popularności. Podczas ich adaptacji na przytulne i funkcjonalne mieszkania istotne jest dobre rozplanowanie montażu okien dachowych.Umiejętne rozmieszczenie będzie miało kluczowy wpływ na jakość codziennego użytkowania poszczególnych pomieszczeń – salonu, sypialni, kuchni, łazienki czy gabinetu. Podpowiadamy, jakich zasad przestrzegać, by cieszyć się wnętrzem doświetlonym za pomocą okien dachowych.
Okna dachowe – najlepszy sposób na doświetlenie poddasza
Okna dachowe doświetlają pomieszczenia poddasza nawet o 20% skuteczniej niż standardowe okna pionowe. Jak to możliwe? Dzieje się tak, bo przez zamontowane pod kątem okno w ciągu dnia wpada więcej światła – i to przez dłuższy czas. Gdy wieczorem na niższych kondygnacjach budynku panuje już półmrok, a do oświetlenia wnętrz wykorzystywana jest energia elektryczna, na poddaszu wciąż można cieszyć się dostępem naturalnego światła.
Zdaniem niektórych, okna dachowe ograniczają kontakt wzrokowy z otoczeniem. Nic bardziej mylnego – wszystko zależy od ich właściwego umiejscowienia. Im niżej umiejscowiona krawędź okna, tym lepsze widoki. A te są szczególnie cenne w takich pomieszczeniach jak salon czy pracownia na poddaszu.
Co nie bez znaczenia, doświetlenie poddasza za pomocą okien dachowych jest mniej, w porównaniu z oknami fasadowymi, uzależnione od ich położenia względem stron świata.
Dlatego nawet skosy z oknem zamontowanym po stronie północnej będą dobrym źródłem naturalnego światła.
Dodatkowo, okna umieszczone w skośnej przestrzeni poddasza praktycznie nie utrudniają aranżacji wnętrza.
Okna dachowe na poddaszu – kluczowe zasady aranżacji
Umiejętnie dobrana liczba okien dachowych, ale też ich układ i wymiary sprawią, że poddasze wypełni się światłem i zyska indywidualny charakter.
1. Wielkość okien dachowych
Główna zasada rozmieszczania okien na poddaszu zakłada, że powinny one dostarczać wystarczającą do funkcjonowania ilość światła. Ich powierzchnia uzależniona jest od wielkości pomieszczeń, a konkretnie powierzchni ich podłogi.
Przy wyborze okien dachowych należy kierować się prostą zasadą, zgodnie z którą, 1 m² przeszklenia naświetla 8-10 m² podłogi, a zatem około 10% powierzchni pomieszczenia. Dla zobrazowania, w pomieszczeniu poddasza o powierzchni 16 m² , należy zamontować okna o łącznej powierzchni ok. 2 m² . Mogą to być przykładowo trzy standardowe okna dachowe o wymiarach ok. 0,6–0,7 m² każde.
Pamiętajmy jednak, że okno to także rama. Stąd przy zakupie zwróćmy uwagę również na powierzchnię samej szyby.
2. Układ okien dachowych
Jeśli zależy nam na doświetleniu i optycznym powiększeniu pomieszczeń, możemy zdecydować się na montaż kilku okien dachowych obok siebie. Dobrym pomysłem jest łączenie okien w zestawy – w układzie pionowym lub poziomym. Dodatkowo, okna połaciowe mogą być zespolone z kolankowymi, co sprawdzi się w przypadku dachu o stosunkowo wysokiej ściance kolankowej.
Dla równowagi, w pomieszczeniach pomocniczych – łazience i garderobie, możemy zmniejszyć ilość naświetlenia. Dzięki temu zachowane zostaną też proporcje budynku.
3. Wysokość okien dachowych
Swobodne korzystanie z okien dachowych zależy też od umieszczenia ich na odpowiedniej wysokości. Wygodę codziennego użytkowania zapewni nam zamontowanie dolnej krawędzi okna na wysokości 110-140 centymetrów nad podłogą. Górna krawędź znajdzie się w tym przypadku na wysokości 180-200 centymetrów. W ten sposób zyskamy możliwość ustawienia mebli pod oknami, nawet otwartymi. Zagwarantujemy też sobie kontakt wzrokowy z otoczeniem.
Nie bez znaczenia jest też kąt nachylenia dachu. Im mniejszy, tym większa powinna być wysokość okna.
4. Otwieranie okien dachowych
Istotne jest również to, by okno dachowe można było bezproblemowo i wygodnie obsługiwać. Zależnie od rodzaju zamontowanych okuć, możemy wyróżnić okna obrotowe, pozwalające na obrót okna względem osi poziomej w zakresie do 180 stopni i uchylno-obrotowe, łączące cechy obu typów okien. W pozycji uchylnej skrzydło samoczynnie utrzymuje się przy kilku kątach rozwarcia. Najmniej skomplikowanym rodzajem okien dachowych są okna rozwieralne, otwierające się na zawiasach montowanych w jednej z bocznych krawędzi ramy okiennej. Najczęściej stosuje się je przy wyłazach dachowych.
Okna dachowe mogą być też wyposażone w mechanizm elektrycznego otwierania i zamykania, przydatny, gdy umieszczone są wysoko poza zasięgiem użytkownika stojącego na podłodze.